Dodaj tu swój tekst nagłówka

Opowiadania

Konkurs „Stulecie kryminału”

Konkurs „Stulecie kryminału” zorganizowany został przez Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Komendą Główną Policji, jako forma upamiętnienia setnej rocznicy powołania Policji Państwowej. W lipcu 1919 roku wydano w Polsce dekret o powołaniu Policji. W tym momencie również narodziła się polska kryminalistyka.

  Do oceny przesłano blisko 400 opowiadań w trzech kategoriach – kryminał retro, kryminał współczesny i kryminał przyszłości. Nagrodzone i wyróżnione prace znalazły się w pokonkursowym zbiorze opowiadań. Stworzone specjalnie na tę okazję kryminalne perełki dodali również jurorzy konkursu, a jednocześnie autorzy kryminalni – Anna Bińkowska, Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej i Robert Małecki. W ten sposób w zbiorze znalazło się osiemnaście opowiadań kryminalnych, mówiących o zbrodni, Policji i sprawiedliwości.

 

Zyski ze sprzedaży tej wyjątkowej książki zostały przekazane na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Margota Kott napisała opowiadanie pod tytułem „O mały włos”, mieszczące się w kategorii kryminał retro. Sto lat temu kobietom pragnącym wykonywać trudny zawód policjantki nie było łatwo. Wymagania wobec kandydatek były wygórowane: przez dziesięć lat nie mogły wyjść mąż, musiały mierzyć powyżej 164 cm oraz cieszyć się doskonałym zdrowiem. Dodatkowo konieczne było świadectwo moralności od proboszcza, opinia lekarza a dodatkowo ocena organizacji kobiecej. Panna Lucyna, główna bohaterka opowiadania „O mały włos” sprostała tym wymogom. Mało tego, okazała się świetnym detektywem rozwiązując zagadkę, dzięki kryminalistycznemu wykształceniu i wiedzy laboratoryjnej.

Ciekawostki

Autorka marzyła, swego czasu, o karierze w Policji, a ściślej biorąc w laboratorium policyjnym. Podczas pisania opowiadania „O mały włos” mogła zrealizować, choćby pośrednio, swoje pragnienie. Naukowe podstawy dotyczące badania mikrośladów stanowią zresztą do dziś szczególny przedmiot jej kryminalistycznych zainteresowań.

Przejdźmy do kategorii drugiej, czyli najlepsze prace konkursowe z kryminałami w stylu retro. (…)W tej części najbardziej intrygujący był kryminał „O mały włos” Margoty Kott z wyraźnie przemyślaną i mrożącą krew w żyłach fabułą oraz dopracowanym językiem wspaniale oddającym klimat tamtych czasów”

https://nakanapie.pl/recenzje/podroz-przez-dzieje-polski-w-towarzystwie-intrygujac-stulecie-kryminalu

Podróż przez dzieje Polski w towarzystwie intrygujących śledztw

 

„Stulecie kryminału” to pozycja symboliczna i z pewnością przez to także wyjątkowa. Jest ona wynikiem konkursu zorganizowanego właśnie z okazji tytułowej rocznicy. Jeśli chcecie dołożyć swoją cegiełkę i wspomóc Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, to właśnie przez zakup tej książki można to uczynić jednocześnie gwarantując sobie naprawdę dobrą lekturę! 18 autorów, 3 wymiary czasowe, 1 temat. Mamy tu 4 „sekcje” – opowiadania znanych nam autorów, oraz 3 kategorie kryminałów konkursowych: „Kryminał sto lat temu”, „Kryminał dzisiaj” oraz „Kryminał za sto lat”.

(…)

Przejdźmy do kategorii drugiej, czyli najlepsze prace konkursowe z kryminałami w stylu retro. Każda z nich była ogromną skarbnicą wiedzy o życiu codziennym czy pracy policji w tamtych czasach. Dowiadywałam się wiele o zapomnianym już zawodzie szewca, o tym jak traktowane były poszczególne grupy społeczne sto lat temu, jakie bariery musiały pokonywać kobiety. W tej części najbardziej intrygujący był kryminał „O mały włos” Margotty Kott z wyraźnie przemyślaną i mrożącą krew w żyłach fabułą oraz dopracowanym językiem wspaniale oddającym klimat tamtych czasów.

Przejdź do artykułu

Scroll to Top