Dodaj tu swój tekst nagłówka

Książki

Kryminały

Dlaczego ludzie czytują kryminały? W jakim celu je piszą? Naukowcy, i to nie tylko amerykańscy, próbują wyjaśnić ten fenomen. Faktem jest, że choć niektórzy wyrażają się o literaturze tego rodzaju z przekąsem, uważając ją za literaturę niską, ten segment rynku jest najbardziej rozbudowany.

Dlaczego ja kocham kryminał? Pisanie książek kryminalnych traktuję ŚMIERTELNIE poważnie. Kryminał krąży po prostu w mojej krwi. Zaczytuję się w tego typu literaturze od dziesiątego roku życia. Fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i ten rodzaj ekscytacji, który wymyka się wszelkim definicjom. Biorąc pod uwagę wiedzę psychologiczną podejrzewam, że kryminały są dla mojej ciemnej strony osobowości, wentylem bezpieczeństwa. Poza tym lubię mieć satysfakcję, gdy dobro zwycięża a winni ponoszą zasłużoną karę. 

Kompendium wiedzy dla autorów kryminałów to rodzaj poradnika, zarówno dla autorów jak i dla szerokiej rzeszy wielbicieli kryminałów. Łączy on bogatą wiedzę teoretyczną i praktyczną.

Podręcznik podzielony jest na dwa działy: literacki i kryminalistyczny.

W dziale literackim znajdują się przydatne informacje dotyczące kryminałów jako gatunku literackiego, a także konkretna wiedza warsztatowa poparta wieloma przykładami dotyczącymi tworzenia fabuły, bohaterów, wyboru miejsca akcji, narracji, profesjonalnego researchu oraz praktycznych porad dotyczących rozpoczęcia i zakończenia powieści.

Dział kryminalistyczny zawiera sprawdzoną i przydatną wiedzę. Jako że kryminalistyka to nader obszerna, interdyscyplinarna dziedzina, wybrano informacje stricte pod kątem tworzenia powieści kryminalnych. Dla chcących dodatkowo pogłębić swoją wiedzę zamieszczono spis literatury, podstawowe przepisy prawne oraz adresy ciekawych stron internetowych. W dziale kryminalistycznym zostały opisane między innymi: ekspertyzy kryminalistyczne, metody i sposoby pozbawiania życia, czynności zmierzające do ujęcia sprawcy, zagadnienia związane z modus operandi oraz profilowaniem sprawców przestępstw. Dodatkowo część ta zawiera praktyczny miniporadnik dotyczący rozróżniania, z pozoru podobnych, określeń (np. morderstwo a zabójstwo, śledztwo a dochodzenie itp.). Zamieszczony na końcu książki słownik gwary policyjnej stanowi krwawą, i nieco humorystyczną, wisienkę na kryminalnym torcie.

Morderstwo w Pradze Aleksandra otrzymuje list, w któym Tajemniczy Darczyńca proponuje jej spędzenie dwóćh tygodni w Pradze wraz z osobą towarzyszącą. Pomimo niecodziennej propozycji, bohaterka decyduje się na podróż i zabiera ze sobą Paulę.

Korzystanie z atrakcji w luksusowym hotelu, magia praskich uliczek i degustacja lokalnego piwa - to przez pierwsze dni pobytu główne zajęcia dziewczyn.

Beztroska jednak szybko zamienia się w koszmar, gdy jedna z nich nie wraca do pokoju hotelowego. W zasadzie już na początku śledztwo staje w martwym punkcie i zostaje umorzone, trop urywa się, świadków brak, a Tajemniczy Darczyńca milczy...

Czy detektywom uda się dociec prawdy?

Czy w Pradze, oprócz czeskiej literatury i piwa, można znaleźć prawdziwą miłość?

Co ma wspólnego biała stokrotka z rodzinną tajemnicą?

 

Polsko-ukraińskie love story naznaczone śmiercią.

Królowa francuskich romansów, Juliette Gauthier, przeprowadza się do małej wsi w Bieszczadach, by napisać powieść swego życia. Tymczasem Marko Berezowski, młody żołnierz należący do słynnych Cyborgów broniących lotniska w Doniecku przed separatystami w 2014 roku, szuka pracy w Polsce. Udaje mu się znaleźć zatrudnienie jako osobisty ochroniarz intrygującej pisarki. Wkrótce Juliette staje się dla niego kimś znacznie więcej niż tylko pracodawczynią… Jednak okrutny los wkrótce zadrwi z ich planów i zmusi Marko, by ponownie stanął do walki, tym razem o swoją przyszłość.

Uciekający przed wojną, biedą oraz bolesną traumą ukraiński bohater jeszcze nie wie, że jego losy są splątane z małą bieszczadzką wsią o wiele bardziej, niż mógłby kiedykolwiek podejrzewać.

Psychologiczne

Od lat interesuje mnie ludzka psychika i wyjaśnienie motywacji zachowań. Pomimo ciągłego zgłębiania tematu moja mapa poznawcza zawiera nadal mnóstwo białych plam. Podobno spostrzegamy świat takim, jakimi sami jesteśmy. Pisząc przepracowuję własne problemy. Nie oznacza to jednak, że wciąż opisuję w książkach samą siebie. Pisarz powinien posiadać wrażliwość i empatię, wcielać się bez trudu w rozmaite postacie i typy ludzkie. Na tym polega walor sztuki. Na obiektywizacji własnych odczuć, traum i lęków i przekazywaniu ich dalej. W taki sposób, by czytelnik mógł się z nimi identyfikować, odnajdując w zapisanych słowach cząstkę siebie.

Uwaga! Czytasz na własną odpowiedzialność!

Książka jedynie dla Czytelników dorosłych.

Może obrażać uczucia i nie tylko…

To nie jest kryminał, chociaż są trupy. Poza tym szantaż, oszustwo, przemoc seksualna i przedmiotowe traktowanie, mordobicie, próba przekupstwa, a także kradzież. No i, rzecz jasna, miłość…

„Opiekunka” to niegrzeczna powieść łotrzykowska, pełna psychologicznych odniesień. Kojarzy się z klimatami książek Grażyny Plebanek, Sylwii Chutnik czy Moniki Szwai.

 

ścigając wiatrPani Zofia przez całe swoje życie rozmawia z duchami. Czując, że jej dar stanowi ważne przesłanie dla innych, decyduje się opowiedzieć o swoich doświadczeniach ulubionej pisarce, aby ta wydała je w postaci książki. Kobiety odbywają szereg spotkań w przytulnej kawiarni o nazwie Literacka. Ich rozmowy składają się na pełną wzruszeń i zaskakujących wątków powieść, która zatrzymuje czytelnika skłaniając do refleksji nad najważniejszymi pytaniami o sens ludzkiego życia i śmierci.

 

Dla dzieci

Dawno, dawno temu… tak powinnam zacząć tę opowieść, związaną z pisaniem książek dla najmłodszych czytelników. Bo i sięga ona „prehistorii’. W 1993 roku napisałam i wydałam książeczkę dla dzieci „Co ma piernik do wiatraka?”. Jakież było moje wzruszenie, gdy niedawno natrafiłam na moją książeczkę w jednej z filii toruńskich bibliotek. Postanowiłam wydać ją ponownie, odświeżając treść i zmieniając całkowicie szatę graficzną. Pisanie książek dla dzieci jest dla mnie ważne. Udowadnia, że wewnętrzne dziecko we mnie nadal istnieje i ma się dobrze.

A młodzi czytelnicy są wyjątkowi. Ich bezpośredniość i ciekawość świata jest godna naśladowania. Pisanie dla dzieci to wielka frajda!

Opowieść o wędrownym ptaku
Książeczka ta została na początku wydana w formie dwujęzycznej polsko – angielskiej. Powstała specjalnie dla wyjątkowego czytelnika, pięcioletniego Patricka, który wraz z rodzicami, wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Miała ona zachęcić chłopca do kultywowania rodzimych tradycji językowych, przy jednoczesnej nauce języka angielskiego. Walory edukacyjne połączone zostały ze wsparciem psychologicznym. Bajka, której bohaterami są zwierzęta, ma pogodną tematykę i optymistyczny przekaz. Odkrywa prostą i cenną prawdę, że nawet w obcym kraju można znaleźć prawdziwych przyjaciół.
Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, w 2022 roku, Autorka zdecydowała się na zaadaptowanie tekstu i przetłumaczenie go na język ukraiński. Okazało się, że oprócz zmian imion bohaterów (Pat w wersji angielskiej, a Florek w wersji ukraińskiej), tekst pozostał niezmieniony. Świadczy to o uniwersalnej roli sztuki pisarskiej. Książeczka dystrybuowana była nieodpłatnie pośród rodzin z dziećmi, uciekających z Ukrainy do Polski przed wojną. Wydana została również opinia psychologa podkreślająca pozytywne wartości płynące z zawartego w niej przekazu dla dzieci, które doświadczyły traumy wojennej.

Co ma piernik do wiatraka?
To, z pozoru banalne pytanie, ma doprowadzić małych czytelników do Piernikowego Miasta – Torunia, który słynie od setek lat z wyrobu korzennych ciasteczek. W wierszowanej książeczce dla najmłodszych pokazany został związek małego ziarenka zboża ze słodkim, pięknie ozdobionym pierniczkiem. Technologię wyrobu mąki okraszono barwnymi ilustracjami. Na końcu książeczki umieszczono kilka kolorowanek, związanych z piernikami. Teraz każde dziecko może ozdobić swoje pierniczki, w jedyny i unikalny sposób. Ta książeczka to jednocześnie nauka i kreatywna zabawa dla najmłodszych!

Wyprawa na Wyspy Szczęśliwe
Pełna przygód opowieść o walce z chorobą niszcząca las. Główny bohater, Doktor Dzik, próbuje wszelkimi sposobami zapobiec epidemii. Kiedy panaceum na chorobę liści jest już na wyciągnięcie ręki (a raczej łapy;) okazuje się, że ostatni ze składników jest nie do zdobycia. Jedynym miejscem, w którym występuje są Wyspy Szczęśliwe. Tam właśnie udaje się ekspedycja ratownicza, złożona z odważnych i mądrych zwierząt. Na niewielkiej łódeczce przemierzają groźne morza i oceany, by zdobyć lek. Usilnie im w tym przeszkadza gang Złośliwych Iglaków. Przeciwności jest wiele, czasu mało, ale wszystko kończy się dobrze. Bo dobro zawsze zwycięża!
Książka wydana jest w dużym formacie, na kredowym papierze. Ilustracje na bazie bajecznie kolorowych fotografii wprowadzają młodego czytelnika w egzotyczny świat baśni i przygody.

Gdzie jest Kopernik?
Rok 2023 został ogłoszony rokiem Mikołaja Kopernika. Detektywistyczna książka dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym napisana została właśnie z tej okazji. Zrywa ze schematem ukazywania Kopernika jedynie jako wielkiego astronoma. W dowcipny i przekorny sposób przybliża dzieciom jego postać, jako człowieka wielu talentów. Tematem książki jest zagubiona moneta z Mikołajem Kopernikiem z serii Wielcy Polscy Ekonomiści. Głównym bohaterem jest Jasiek, który marzy, by zostać detektywem. Kiedy ginie cenna moneta z kolekcji numizmatycznej jego Taty chłopak rozpoczyna śledztwo. W oczach młodego detektywa podejrzani są prawie wszyscy. Przygody sympatycznej rodzinki, krążące wokół Kopernika, jak Ziemia wokół Słońca, wciągną młodych czytelników aż do wyjaśnienia kryminalnej zagadki.
Książka opatrzona została barwnymi kolażami, przywodzącymi na myśl niezwykły komiks.

Scroll to Top