Dodaj tu swój tekst nagłówka

Opowiadania

„Nowa legenda toruńska”

W 2019 roku Książnica Kopernikańska w Toruniu ogłosiła konkurs na napisanie nowej legendy toruńskiej. Wprawdzie Piernikowy Gród nad Wisłą ma ustalony od wieków kanon legend (pierniki, Krzywa Wieża, flisak i żaby itd.), jednakże czasy się zmieniają. Powstają nowe miejsca i wydarzenia godne opisania. Zdecydowano się więc odświeżyć stare legendy. Miało to na celu uatrakcyjnienie gotyckiego miasta w oczach turystów, jego promocję oraz ukazanie kulturowego bogactwa społeczności lokalnej.

Na konkurs nadesłano prawie czterdzieści prac. Jury oceniło: „zgodność z tematem, oryginalność, bogactwo językowe, poprawność stylistyczną i językową”. Dziesięć wyróżnionych i nagrodzonych tekstów zostało uhonorowanych wydaniem książkowym.

Legenda Margoty Kott „Nowa twarz Świętego Tomasza” zdobyła jednogłośnie pierwsze miejsce. Autorka otrzymała w nagrodę czytnik ebooków.

 

„Nowa twarz Świętego Tomasza” jest legendą nieco przewrotną. Oto bowiem pewien toruński artysta, imieniem Tomasz, zagorzały ateista, otrzymuje zlecenie renowacji witraża w toruńskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Witraż przedstawia jego imiennika, świętego Tomasza. Kiedy zdarza się wypadek każdy z obecnych spostrzega coś innego. Ukochana córeczka Amelka, przyjaciel i współpracownik Pit, podła teściowa Tomasza i ksiądz z miejscowej parafii. Wszystko zależy od tego kim jest i jaki jest.

Ostatniego dnia zobaczył tunel. Czarny jak płynny ołów. Ujrzał jarzące się czerwienią koło, przybliżające się doń z prędkością światła. Krwistoczerwoną, płomienną aureolę, którą światło przenikało na wskroś. Nie raziło jednak oczu, dawało siłę. Gdy owo koło zbliżyło się na odległość ręki, zobaczył, że przypomina płonącą obręcz. Taką, przez którą skaczą lwy w cyrku. Więc i on skoczył w ciemność. A po drugiej stronie ujrzał wszystkie kolory naraz, w jednym, wszechogarniającym rozbłysku. Żywy witraż, który ukazywał Wszechświat.”

Świat jest cudem – wyszeptał wikary. – Lecz dostrzeże go tylko ten, kto jest dobrym człowiekiem.”

Fragmenty legendy „Nowa twarz Świętego Tomasza”

Ciekawostka

Gotyckie okno z witrażem przedstawiającym świętego Tomasza Apostoła, znajduje się w toruńskim kościele mariackim, tuż nad postaciami rycerzy, kamiennych braci śpiących. Dawno temu mała Margotka siadywała nieopodal, na drewnianej ławce ze swoim Tatusiem, podczas niedzielnej mszy. Wierzyła wówczas, że czarni rycerze nie są wykuci z zimnego kamienia, lecz po prostu jedynie śpią…

Scroll to Top