Dodaj tu swój tekst nagłówka

Opowiadania

Konkurs toruńskiej gazety „Nowości” – „Stało się to na ulicy Podmurnej”
„Nowości” ogłosiły konkurs na opowiadanie kryminalne, z okazji 50-lecia założenia.
Atrakcyjne nagrody, w postaci voucherów na weekendowy pobyt w Ciechocinku, ufundował
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Opowiadanie kryminalne z wątkiem ezoterycznym „Nie zabija się posłańca” pióra Margoty
Kott znalazło się w zwycięskiej szóstce.

„Wolność. Kocham i rozumiem” to temat warsztatów dziennikarskich i literackich, prowadzonych przez znanego pisarza kryminałów Roberta Małeckiego w 2018 roku. Zostały zorganizowane z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości, we współpracy z: Fundacją Kult Kultury, Maszyną do Pisania oraz Arlan Graphics, a dofinansowane ze środków Miasta Toruń.

Przez trzy miesiące uczestnicy zajęć pracowali nad tekstami do zbioru opowiadań „Moja wolność”. Pisali również artykuły, które ukazały się w okolicznościowej gazecie „Wolność jest w nas”.

Premiera książki odbyła się 10 listopada 2018 roku.

Dwanaście kobiet marzyło o tym, aby pisać. I na marzeniach się nie skończyło. Wspólnie wydały książkę zatytułowaną „Kreatywne pisanie. 12 debiutów”. W zbiorku znalazły się opowiadania, felietony, wiersze, esej, reportaż, ale także poradnik, kryminał i fragment dziennika.

To nie tylko ciekawa lektura, ale i inspiracja dla tych, którzy szukają odwagi do tego, aby dzielić się swoją twórczością wychodząc z szuflady.

Premiera książki miała miejsce na gali Charmsów Biznesu w Bydgoszczy w 2018 roku.

Projekt ten zrealizowany został w ramach cyklu wydawniczego wydawnictwa Ezooneir: Współtworzenie świadomości ludzi Nowej Ziemi. Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy dotyczącej tego, jak praca nad sobą na podstawie doświadczeń i przekucia ich w swoją siłę wzmacnia człowieka i pozwala mu doświadczać życia w pełni szczęścia.

W ramach tego projektu wydana została książka „Uzdrowienie kobiecości. Prawdziwe historie kobiet o ich drodze do pokochania siebie”, będąca zbiorem tekstów kilkunastu autorek. Zabrały głos, aby pokazać innym, że nie są same w swoich słabościach, zwątpieniach i doświadczeniach. Miłość i szacunek do siebie i swojego ciała, wychodzenie poza tradycyjne role, samorealizacja, wiara w swoją moc, powrót do natury, słuchanie głosu intuicji, zrównoważenie w sobie pierwiastków męskiego i żeńskiego – to główne atrybuty współczesnych, świadomych kobiet, ukryte „pod czerwoną sukienką”.

650 urodziny miasta postanowiono świętować w nietypowy sposób. Zorganizowano konkurs literacki pod nazwą „Tamtej nocy w Złotowie…”. Motywem obowiązkowym było właśnie to miasto. Organizatorami konkursu byli: Miasto Złotów oraz tamtejsza Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida. Partnerami strategicznymi konkursu była Szkoła Policji w Pile oraz Powiatowa Komenda Policji w Złotowie, partnerami medialnymi zaś gazeta Aktualności Lokalne oraz portal Zlotowskie.pl.

Konkurs „Stulecie kryminału” zorganizowany został przez Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Komendą Główną Policji, jako forma upamiętnienia setnej rocznicy powołania Policji Państwowej. W lipcu 1919 roku wydano w Polsce dekret o powołaniu Policji. W tym momencie również narodziła się polska kryminalistyka.

  Do oceny przesłano blisko 400 opowiadań w trzech kategoriach – kryminał retro, kryminał współczesny i kryminał przyszłości. Nagrodzone i wyróżnione prace znalazły się w pokonkursowym zbiorze opowiadań. Stworzone specjalnie na tę okazję kryminalne perełki dodali również jurorzy konkursu, a jednocześnie autorzy kryminalni – Anna Bińkowska, Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej i Robert Małecki. W ten sposób w zbiorze znalazło się osiemnaście opowiadań kryminalnych, mówiących o zbrodni, Policji i sprawiedliwości.

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie postanowiła upamiętnić 100-lecie swojego założenia organizując konkurs na opowiadanie kryminalne. Spośród ponad 250 opowiadań, które zostały nadesłane przez uczestników konkursu z całej Polski, jury wyłoniło 12 najlepszych historii kryminalnych. „Wybór okazał się być trudny, gdyż poziom opowiadań był bardzo wysoki” – taka informacja znalazła się w materiałach prasowych. W jury zasiadali m.in. Prorektor ds. Kształcenia, Dyrektor Biblioteki Głównej AGH, Redaktor Naczelny Wydawnictw AGH, Przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego oraz pracownicy Biura Prasowego AGH, a także Marcin Wroński, znany autor kryminałów.

W 2019 roku Książnica Kopernikańska w Toruniu ogłosiła konkurs na napisanie nowej legendy toruńskiej. Wprawdzie Piernikowy Gród nad Wisłą ma ustalony od wieków kanon legend (pierniki, Krzywa Wieża, flisak i żaby itd.), jednakże czasy się zmieniają. Powstają nowe miejsca i wydarzenia godne opisania. Zdecydowano się więc odświeżyć stare legendy. Miało to na celu uatrakcyjnienie gotyckiego miasta w oczach turystów, jego promocję oraz ukazanie kulturowego bogactwa społeczności lokalnej.

W 2022 roku ukazała się, piąta już edycja, słynnej serii CITY, wydawnictwa Forma. Tematy opowiadań krążą tam zawsze wokół tego samego, zła, które czai się w mieście.

Miasto, będące czy to murem, czy to ciałem, jest pełne paradoksów. Tym bardziej czytelnych, im lepiej skonfrontowanych ze współczesną kulturą i jej dyskursami. Metropolie są terytoriami wielkich możliwości i nadziei, dotkliwych rozczarowań i bolesnych upadków, bywają miejscem naznaczonym anonimowością, gdzie można zniknąć, dać się pochłonąć bez pozostawienia tropu, są też jednocześnie domeną wszelkiej maści Wielkich Braci, przestrzenią, w której nie sposób umknąć kamerom, ciekawskim ludzkim oczom czy karzącym rękom władzy. Jestem przekonana, że to jedna z przyczyn, dla których seria City jest ponadczasowo oryginalna (…).”

Fragment posłowia, Ksenia Olkusz

„Między pragnieniem a rozwagą” pod takich hasłem odbyły się warsztaty literackie w 2019 roku w przyjaznych murach Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Prowadził je pisarz kryminałów Robert Małecki. Zostały zorganizowane we współpracy z: Fundacją Kult Kultury i Maszyną do Pisania, a dofinansowane ze środków Miasta Toruń.

Przez trzy letnie miesiące uczestnicy zajęć pracowali nad tekstami do zbioru opowiadań.

Premiera książki odbyła się 11 grudnia 2019 roku.

Festiwal Gier i Fantastyki Copernicon to konwent odbywający się w Toruniu. Obejmuje wiele bloków programowych m.in. z grami, konkursami, pokazami, warsztatami, wykładami naukowymi i popularnonaukowymi. W 2018 roku ogłoszony został konkurs literacki, Pióro Metatrona 2018, którego tematem przewodnim było rozwinięcie, w nurcie fantasy, fragmentu utworu Maskarada z musicalu Upiór w operze: „W taka noc odrzuć twarz i stań się maską”. W jury zasiadała m.in. Anna Kańtoch, pisarka kryminałów i książek z gatunku fantasy.

Scroll to Top