Opowiadania
Projekt wydawniczy „Uzdrowienie kobiecości. Prawdziwe historie kobiet o ich drodze do pokochania siebie”
Projekt ten zrealizowany został w ramach cyklu wydawniczego wydawnictwa Ezooneir: Współtworzenie świadomości ludzi Nowej Ziemi. Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy dotyczącej tego, jak praca nad sobą na podstawie doświadczeń i przekucia ich w swoją siłę wzmacnia człowieka i pozwala mu doświadczać życia w pełni szczęścia.
W ramach tego projektu wydana została książka „Uzdrowienie kobiecości. Prawdziwe historie kobiet o ich drodze do pokochania siebie”, będąca zbiorem tekstów kilkunastu autorek. Zabrały głos, aby pokazać innym, że nie są same w swoich słabościach, zwątpieniach i doświadczeniach. Miłość i szacunek do siebie i swojego ciała, wychodzenie poza tradycyjne role, samorealizacja, wiara w swoją moc, powrót do natury, słuchanie głosu intuicji, zrównoważenie w sobie pierwiastków męskiego i żeńskiego – to główne atrybuty współczesnych, świadomych kobiet, ukryte „pod czerwoną sukienką”.
W zbiorku znalazł się tekst napisany przez Margotę Kott „Animus i Anima. Równowaga dynamiczna”. Opisuje doświadczanie kobiecości i męskości na wielu płaszczyznach, zarówno z punktu widzenia osoby jak i pisarki. Miłość do Taty, urodzenie dziecka, wcielanie się w role żeńskie i męskie w powieściach, to główne tematy tego opowiadania.
„Kształtowała mnie literatura. Dlatego też obraz kobiecości i męskości we mnie tworzył się za pomocą, obrazów, idei i postaw, które napotykałam w książkach (…) Na obecnym etapie rozwoju poszukuję w literaturze kobiety prawdziwej, i o takiej właśnie pragnę pisać. Nie wyidealizowanej, uładzonej, wykastrowanej i „dokrojonej” społecznie. O żywej, prawdziwej kobiecie, realnie istniejącej, choćby jedynie w mojej głowie. Ona nie stanowi uosobienia męskich pragnień ani wymogów społecznych. Nie jest upadłą Ewą z raju, która musi wieczne się wstydzić, ani nawet Matką Polką, która potrafi bezwarunkowo, w każdej sytuacji poświęcić się rodzinie. Nie jest to również mężczyzna w spódnicy. Ani kobieta w stu procentach uległa, ani też walcząca do utraty tchu feministka. To kobieta prawdziwa a zarazem różnorodna”
Ciekawostka
Wszystkie Autorki projektu „Uzdrowienie kobiecości” zostały sfotografowane w czerwonych sukienkach. Zdjęcia towarzyszą poszczególnym opowiadaniom.